10توصیه لازم در خصوص درمان کبد چرب

1- برای کبد چرب در حال حاضرهیچ  درمان دارویی وجود ندارد وفقط در صورت وجود بیماریهای همراه مثل دیابت ممکن است دارو تجویز شود.

2- تجویز مکمل های دارویی و گیاهی هیچ تاثیرمثبتی بر کبد چرب نداشته است مثلا مکمل لیورگل ممکنه منجر به کاهش آنزیمهای کبدی بشود ولی روی چربی جمع شده در کبد تاثیری ندارد.لذا بیمار به خیال بهبودی کبد معالجه اصلی(تغییر روش زندگی) را ادامه نمی دهد که خطرناک است.

3- شایع ترین علت کبد چرب در ایران مصرف زیاد ویکجای میوه است. که معمولا جهت کاهش وزن، شام شب را حذف می کنند ولی مقادیر زیادی میوه که غذای سالم و رژیمی می دانند را جایگزین شام میکنند.کبد که تنها محل سوختن قندمیوه(فروکتوز) است ظرفیتی محدود برای متابولیزه کردن فروکتوز وتبدیل آن به گلو کز داردبنابر این اگر مصرف میوه بیش از مقدار مجازتوصیه شده باشد اضافه آن تبدیل به چربی(تری گلیسرید) شده ودر کبد وشکم رسوب می کند وکبد چرب بوجود می آید.

4- بهترین روش درمانی برای کبد چرب کاهش وزن تدریجی زیر نظر متخصص و از طریق رعایت رژیم غذایی کم کالری ونیز افزایش فعالیتهای ورزشی می باشد.

5- کاهش وزن سریع موجب بدتر شدن کبد چرب می شود.

6- بطورکلی رژیم غذایی برای کبد چرب می بایست اینگونه باشد:
کم چرب، کم کالری،میوه محدود( حداکثر3تا4 واحد)،سرشار از سبزیجات و فیبر،غلات کامل سبوس دار، حذف سرخ کردنی و فست فود، حذف احشاء وامعاء مثل دل و قلوه وجگر وکله پاچه، حذف کره وخامه ولبنیات پرچرب و روغن حیوانی ودنبه، مصرف لبنیات کم چرب(1/5 % چربی) مصرف زرده تخم مرغ فقط یک عدد در هفته، مصرف غذاهایی که دانسیته کالری بالایی دارند محدود باشدمثل: عسل و کره بادام زمینی ومغزها و آجیل ها.

7- ورزش روزانه حداقل یکساعت در روز بخصوص پیاده روی تند(هوازی) در هر ساعت از روز باعث کاهش بافت چربی(چربی سوزی) می شودو جزء مهمی از درمان کبد چرب بحساب می آید.

8- پس از کاهش وزن کافی، انجام ورزشهای قدرتی برای افزایش حجم عضلات وافزایش متابولیسم پایه توصیه می گردد.

9- پیروی ازبرخی الگوهای غذایی مثل رژیم مدیترانه ای ونیز رژیم DASH درکبد چرب مفید است.

10- فرهنگ غلط مصرف مواد غذایی در اغلب مبتلایان به کبد چرب وجود دارد.
 

کلیه حقوق مولف متعلق به سایت دکتر مسعود افشاری محفوظ می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *